W Okolicy

Istebna

Atrakcje w okolicy

Istebna jest urokliwą górską miejscowością położoną w województwie śląskim, na południowym krańcu Beskidu Śląskiego, u stóp Złotego Gronia, przy trasie 941, w pobliżu Koniakowa, Jaworzynki i Wisły, z którą łączy ją trasa przez Przełęcz Kubalonkę. Istebna tworzy tzw. Beskidzką Trójwieś, wraz z Koniakowem i Jaworzynką. Piękne krajobrazy, bogata i żywa kultura góralska - wszystkie te czynniki sprawiają, że Istebna to jedna z najatrakcyjniejszych miejscowości w Polsce.


Park Wodny Olza

Park Wodny Olza to aquapark o średniej wielkości, na terenie którego znajduje się wiele atrakcji. Niewątpliwym atutem tego miejsca jest fakt, że temperatura wody utrzymywana jest na poziomie ok 30 stopni. Ogromną atrakcją jest kręta zjeżdżalnia o długości 70m oraz rwąca rzeka. W cenie wejścia można skorzystać z sauny suchej oraz parowej. Warto sprawdzić chłodniejszą grotę relaksu, idealną po seansie saunowym.


Trojmezí - Trójstyk - Trojmedzie

Hrčava, Istebna i Čierne to miejsca zbiegu granic trzech państw - Czech, Polski i Słowacji. Punkt zbiegu trzech granic zlokalizowany jest w głębokim na 8m i szerokim na 34m wąwozie potoku, tworząc środek okręgu opisanego na wierzchołkach trójkąta równoramiennego. Wierzchołki trójkąta tworzą monolity granitowe o wysokości 240 cm. Podczas ich budowy (22.6.1995) w podstawie monolitów umieszczono zamknięte w metalowych tulejach dokumenty pamiątkowe, na przykład ówczesne gazety i monety.


Kościół Świętego Krzyża

Drewniany kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża zbudowano w 1779 w Przyszowicach. Świątynia została przeniesiona na Kubalonkę w latach 1957-58, "by służyła ja ko miejsce spotkania ludzi z Bogiem i dla podziwiania umiejętności rąk ludzkich w wiekach minionych". Jest to kościół o konstrukcji zrębowej, w całości zbudowany z drewna. Z pierwotnego wyposażania zachowała się ambona z 1697 roku, ławki oraz przepiękny barokowy ołtarz z XVIII wieku. Wnętrze ubogacono rzeźbami ludowymi z Muzeum Bytomia, Chorzowa, Gliwic, Bielska i Cieszyna. Od 1983 kościółek pełni funkcję świątyni parafialnej na Kubalonce. Usytuowany jest przy szosie prowadzącej z Przełęczy Kubalonki do Istebnej. Można do niego dojść asfaltem z Przełęczy Kubalonki (około 200 - 300m) lub podjechać autobusem do przystanku PKS Kubalonka Osiedle. Ważne! Kościół otwierany jest wyłącznie podczas nabożeństw. Cały czas można go podziwiać z zewnątrz i zajrzeć do środka przez kratę.


Stecówka i Kubalonka

Kolejne malownicze miejsca, bardzo łatwo dostępne (istnieje również możliwość dojazdu samochodem). Są to atrakcje szczególnie polecane rodzinom z dziećmi. Będąc w okolicy Przełęczy Kubalonka warto zajrzeć do Izby Pamięci Jerzego Kukuczki. Rodzina himalaisty pochodziła z okolic Istebnej, a do dziś mieszka tam jego żona. W miarę możliwości opowiada o mężu i pokazuje pozostałe po nim pamiątki. Na samej Kubalonce znajduje się drewniany kościółek, w którym himalaista brał ślub. Z kolei na Stecówce, znajdziemy drewniany kościółek, który został niedawno odbudowany po pożarze w grudniu 2013. Na Stecówce można również zobaczyć rozchód owiec, czyli powrót stada z hal.


Muzeum na Grapie

3 kilometry od Istebnej, w malowniczej miejscowości Jaworzynka przy granicy Polski, Czech i Słowacji, znajduje się Muzeum na Grapie.

Jego pomysłodawcą i twórcą był nieżyjący już Jerzy Rucki, którego tradycje kontynuuje jego bratanek z rodziną. Muzeum usytuowano w starej chacie, która składa się z sieni i dwóch izb. Sień to miejsce, w którym znajdują się narzędzia rolnicze oraz narty do chodzenia po śniegu. W jednej z izb zobaczymy stary kurny piec, stół z kamiennym blatem oraz kredens nazywany uolmaryją. W drugiej izbie stoją maszyny i sprzęt do tkactwa oraz dawne instrumenty muzyczne.
W muzeum często organizowane są różne warsztaty edukacyjne, przybliżające młodym ludziom historię regionu oraz pokazujące, jak dawniej szyto np. kierpce, stroje góralskie, czy jak przędzono wełnę.


Ośrodki Edukacji Ekologicznej

W Beskidach, ostoi przyrody, znajduje się sporo placówek propagujących wiedzę ekologiczną, np. Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej,  czy też centrum ekologiczne Ursus w miejscowości Dolna Łomna (Czechy).


Park Linowy Base Camp – Istebna

Rozbudowany park linowy oferuje wiele atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. 


Ośrodek Narciarski Stożek

Ośrodek Narciarski Stożek w Wiśle położony jest 5 km na południowy zachód od centrum miasta, w Beskidzie Śląskim na wschodnim zboczu Stożka Wielkiego (979 m n.p.m).


Szkoła Narciarska Nartus

Nartus to szkoła narciarska w Istebnej. Oferuje elastyczny tok prowadzenia zajęć, dostosowany do możliwości psychofizycznych uczestnika, co daje gwarancję szybkich postępów i dużą dozę satysfakcji. 


Stacja narciarska Złoty Groń

Ośrodek Narciarski Złoty Groń w Istebnej to kompleks narciarski położony w Beskidzie Śląskim nad rzeką Olzą.


Kompleks Zagroń Istebna

Stacja Narciarska Zagroń to wspaniałe miejsce dla osób ceniących sobie swobodę zjeżdżania. Niewątpliwie największym atutem trasy jest jej szerokość, gdyż jest to najprawdopodobniej najszersza trasa narciarska w Polsce. Sama trasa jest stosunkowo łagodna, lecz dzięki wyjątkowej szerokości pozwala na przyjemną jazdę. Zagroń posiada wyciąg krzesełkowy o długości 840 m oraz wyciąg orczykowy o długości 260 m. Oferuje również bogatą infrastrukturę uzupełniającą - znajduje się tutaj wyciąg z możliwością jazdy na pontonach, wypożyczalnia dysponująca nowoczesnym sprzętem narciarskim i snowboardowym, czy też szkoła narciarska z ciekawym programem zajęć dla dzieci oraz profesjonalnymi kursami dla dorosłych.


Ośrodek Narciarski Nowa Osada

Ośrodek Narciarski Nowa Osada w Wiśle położony jest w Wiśle-Nowej Osadzie w Beskidzie Śląskim, na południowo-zachodnim zboczu wzgórza Wróblonki, niewielkiego wzniesienia na południowo-zachodnim zboczu Czupla „Wiślańskiego” (882 m n.p.m.).

Kontakt

 

Adres

Zagroń 1274 
43-470 Istebna

Kontakt

Telefon:
+48 510 188 457
Email:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Offcanvas

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.